Konkreetsemalt keskendudes see Lahesõja algushetkedele Bagdadis, Iraagis. CNN-i ajakirjanikud, sealhulgas Bernard Shaw, tegid otseülekannet samal ajal, kui linnale pommid langesid. See oli ajalooline hetk teleajakirjanduses, kuna varasemalt ei olnud sõjategevust niimoodi reaalajas edastatud.
Lahesõja algusperiood, aastatel 1990-1991 oli väga pingeline ja maailmaajalooliselt oluline aeg.
Mis sellele eelnes ja mis toimus?
- Iraagi sissetung Kuveiti: Sõja peamiseks ajendiks oli Iraagi sissetung Kuveiti 2. augustil 1990. aastal. Iraagi tolleaegne juht Saddam Hussein süüdistas Kuveiti nafta varastamises piirialadelt ja püüdis annekteerida Kuveiti, väites, et see on ajalooliselt Iraagi provints. Samuti oli Iraak suurtes võlgades seoses Iraani-Iraagi sõjaga ja lootis Kuveidi naftavarudega oma majandust parandada.
- Rahvusvaheline hukkamõist ja sanktsioonid: Maailm reageeris sissetungile kiiresti ja karmilt. ÜRO Julgeolekunõukogu mõistis sissetungi hukka ja kehtestas Iraagi vastu ranged majandussanktsioonid.
- Koalitsiooni moodustamine (Operatsioon Kõrbekilp): Ameerika Ühendriikide eestvedamisel moodustati suur rahvusvaheline koalitsioon, kuhu kuulus üle 30 riigi. Selle eesmärk oli kaitsta Saudi Araabiat võimaliku Iraagi rünnaku eest (Operatsioon Kõrbekilp ehk Operation Desert Shield) ja valmistuda Kuveidi vabastamiseks.
- Sõjaline operatsioon (Operatsioon Kõrbetorm): Kuna Iraak keeldus ÜRO resolutsioone täitmast ja oma vägesid Kuveidist välja viimast, alustas koalitsioon 17. jaanuaril 1991 ulatuslikku õhurünnakute kampaaniat Iraagi vastu (Operatsioon Kõrbetorm ehk Operation Desert Storm). Sellele järgnes veebruari lõpus maavägede pealetung, mis vabastas Kuveidi mõne päevaga.
- Sõja lõpp ja tagajärjed: Sõjategevus lõppes 28. veebruaril 1991. aastal Kuveidi vabastamisega. Iraak kandis suuri kaotusi.
Miks see aeg oli eriline?
- “Tele-sõda”: Lahesõda oli esimene konflikt, mida kanti laialdaselt üle televisioonis peaaegu reaalajas. Kanalid nagu CNN, millest ka sinu jagatud video rääkis, edastasid uudiseid ja pilte otse sündmuskohalt, muutes sõja tajumist kogu maailmas. See tõi sõja otse inimeste elutubadesse.
- Külma sõja järgne maailm: See oli üks esimesi suuri rahvusvahelisi kriise pärast Külma sõja lõppu, mis näitas USA domineerivat rolli uues maailmakorras ja rahvusvahelise koostöö võimekust (aga ka keerukust).