Stalinismi aeg – 1950-1956, okupatsioonid Eestis

See video räägib ajaloost, mis käsitleb stalinismi ajastut Eestis (ja laiemalt Nõukogude Liidus) 1950-ndatel aastatel. Kajastust leiavad teema alates sellest kuidas Stalini valitsemisvõim ja tema poliitikad mõjutasid Eesti elu, eriti pärast Teise maailmasõja lõppu.

Allpool mõned olulised punktid:

  1. Stalini diktatuur – Stalin oli Nõukogude Liidu liider 1920ndate lõpu ja kuni oma surmani 1953. aastal. Tema valitsemisaeg oli iseloomustatud repressioonide, totalitarismi ja nõukogude ideoloogia tugeva kehtestamisega kõigis liiduvabariikides, sealhulgas Eestis.
  2. Eestisse toimetatud repressioonid – 1950ndatel aastatel toimusid Eestis massilised arreteerimised ja küüditamised, mille eesmärgiks oli murda Eesti rahva vastupanu ja sundida neid Nõukogude Liidu võimu all elama. Paljud inimesed, sealhulgas haritud ja poliitilised liidrid, saadeti Siberisse või hukati.
  3. Kolhooside ja sovhooside loomine – Stalinistlikud meetmed sisaldasid ka Eesti majanduse kollektiviseerimist. Põllumajandus pidi olema riigi kontrolli all, mis tõi kaasa talupoegade sundkollektiviseerimise ja toimetulekutingimuste halvenemise.
  4. Süvendas ideoloogilist kontrolli – Stalini ajal oli poliitiline ja ideoloogiline kontroll äärmiselt range, ja kõik eriarvamused, sealhulgas kodanikuvabaduste pooldajad või kiriklikud liikumised, olid vaenlasteks.
  5. Stalini surm ja 1956. aasta sündmused – Stalini surm 1953. aastal tähistas uue ajajärgu algust, kuid 1956. aastal puhkesid Ungaris ja teistes Ida-Euroopa riikides rahutused, mis mõjutasid ka Eesti ja Nõukogude Liidu sisepoliitikat. 1956. aasta sündmused, nagu Krusšovi “salajane kõne”, milles ta kritiseeris Stalini kuritegusid, tähendasid teatud lõtvumist repressioonides, kuid täielikku vabadust ei järgnenud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga